Ana Sayfa / Ehliyet / 2018 Ehliyet ve Direksiyon Sınavlarından Geçtikten Sonra Yapılması Gerekenler

2018 Ehliyet ve Direksiyon Sınavlarından Geçtikten Sonra Yapılması Gerekenler

Merhaba arkadaşlar… Bu blog yazımızda 2018 yılında ehliyet ve direksiyon sınavından geçen sürücü adaylarının yapması gerekenleri sizlerle paylaşacağız.. Umarım faydalı bir yazı olur ve herkes faydalanır…

EHLİYET KAZANDIKTAN SONRA EHLİYET BELGESİNİ NASIL ALINIR?

Ehliyet sınavını kazandıktan sonra ehliyet belgesi almak için yapmanız gerekenleri aşama aşama aşağıda anlattık. Ehliyet sınavını ve diresksiyon sınavını kazanan bir aday artık ehliyet almaya hak kazanmış demektir. Ancak üst başlıklarda ifade ettiğimiz gibi sertifika ehliyet yerine geçmez. Diğer gerekli evrakları tamamlayarak ehliyet almanız gereklidir.

EHLİYET RANDEVUNUZU ALINIZ:  Ehliyet sınavını kazanmanızın açıklanmasının hemen ardından ehliyet randevunuzu almanızı öneririm.

 • Ehliyet randevu almak için sertifikanızı beklemenize gerek yoktur. Ancak randevu tarihinde başvuru yaparken sertifikanızın kesinlikle yanınızda bulunması gereklidir.
 • Ehliyet randevuları hemen hemen Ülkemizin bir çok yerinde oldukça yoğun olup, önümüzde ki iki ayın randevuları hep doludur. Bunun için gerekirse direksiyon sınavına girmeden önce dahi randevunuzu alabilirsiniz. Ancak sınavı kazanamadığınız zaman hemen randevunuzu iptal ettiriniz.

Ehliyet Randevu Nasıl Alırım? Tıklayınız… 

EHLİYET SERTİFİKANIZI TESLİM ALIN:  Sınavı kazandıktan sonra sürücü kursunuzun hazırlayacağı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından imza edilecek olan sürücü sertifikanız ile sürücü dosyanızı muhakkak kursunuzdan teslim alınız.

 • Ehliyet sertifikalarının İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde ki imza sürecinde bekleme süresine bağlı olarak  maksimum 2 hafta içinde çıkmaktadır. Dolayısı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde ki imza sürecini hızlandırabilirseniz eğer çok daha erken çıkabileceğini unutmayınız.

EHLİYET İÇİN GEREKLİ BELGELERİ HAZIRLAYIN: İlk adımda randevunuzu almanız gerektiğini belirtmiştik. Randevu tarihinde ehliyet başvurusu yapmaya giderken ehliyet için gerekli belgeleri hazırlamanız gereklidir.

 • Sürücü Kursundan Alacağınız Sürücü Dosyası
 • Sürücü Kursundan Alacağınız Ehliyet Sertifikası (Sürücü Olur Sertifikası)
 • Kimlik Belgeniz  (Nüfus cüzdanı yada T.C.Kimlik Kartı, Pasaport yada Avukatlık Kimliğinden birisi )
 • Sağlık Raporu (Sürücü Sağlık Raporu)
 • Harç Makbuzları
 • 2 adet fotoğraf (5×6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde biometrik bir vesikalik fotoğraf)
 • Kan Grubunu belirtir belge (Belge alamayanlar yazılı beyan da verebilir)

EHLİYET HARÇ ÜCRETLERİNİ YATIRINIZ: Ehliyet almak için her ehliyet sınıfı için farklı olarak belirlenen harç ücretini, ehliyet kart bedelini ve polis vakfı ücretini yatırınız. Bu ücretleri başvuru esnasında yatıramazsınız. Muhakkak başvuru tarihinden öce yatırarak harç makbuzlarınızı hazır ediniz.

YENİ EHLİYET ALANLAR STAJYER SÜRÜCÜ SAYILACAKTIR

Sınava girerek ilk kez ehliyet belgesi alan bir sürücünün unutmaması gereken en önemli husus 2 yıl boyunca aday sürücü yani stajyer sürücü olduğudur. Bu süre içinde belirli birtakım trafik kurallarına uymayan aday sürücünün ehliyeti iptal edilecektir.

EHLİYET SINAVINI KAZANDIKTAN SONRA EHLİYET ALMA SÜRESİ

Ehliyet sınavını kazandıktan sonra ehliyet alma süresini uzatan en önemli husus önümüzde ki  2 ayın randevularının Türkiye’nin bir çok yerinde dolu olmasıdır. Bununla birlikte bazı kişiler randevu almak için 2 hafta kadar ehliyet sertifikasının çıkmasını da bekleyebilir. Bu durumda da süreç biraz daha geçikebilir. Bunun için aşağıda sıraladığımız uyarıları okumanızda yarar vardır.
 • Ehliyet randevusu için gerekirse direksiyon sınavından önce randenuzu alınız.  Ancak sınavı kazanamazsanız eğer bu randevuyu muhakkak iptal ediniz.
 • Ehliyet randevusu almak için sürücü olur sertifikasının çıkmasını beklemenize gerek yoktur.
 • Sürücü olur sağlık raporunun 1 yıl süre ile geçerliliği vardır.
 • Sürücü sertifikası ile kesinlikle araç kullanamazsınız. Para cezası uygulanır.
 • Sürücü sertifikalarının 2 yıl geçerliliği vardır. Aksi taktirde iptal edilir.

Bunlarda ilginizi çekebilir

10 Şubat 2018 Çıkmış Ehliyet Sınav Soruları

10 Şubat 2018 tarihinde sorulan 50 adet ehliyet sınav sorularını aşağıda bulabilirsiniz.  Bu sınavda sorulan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir