Ana Sayfa / Ehliyet / 10 Şubat 2018 Ehliyet Sınavı İptal Edilen Soru Var mı?

10 Şubat 2018 Ehliyet Sınavı İptal Edilen Soru Var mı?

MEB tarafından 10 Şubat 2018 tarihinde Cumartesi günü yapılan ehliyet sınavının sonuçları sitemizden takip edebilirsiniz. Yazılı sınavların açıklanma süresi 12 gün olarak belirtilirken 10 Şubat 2018 tarihinde ehliyet sınavına giren sürücü adayları sonuçları merakla beklemeye başladı. Peki ehliyet sınavında iptal edilen soru var mı? İşte sınavda iptal edilmesi gereken sorular ile ilgili bilgiler…

K Kitapçığı 22. Soru 

Belgelerinde aksine bir hüküm yoksa şehirler arası bölünmüş kara yolunda tehlikeli madde taşıyan araçların azami hızı saatte kaç kilometredir?

  • A) 40
  • B) 50
  • C) 60
  • D) 70

Bazı arkadaşlar doğru cevabın 50 olduğunu iddia ediyor. Aşağıda resimde görüldüğü üzere bölünmüş yollarda hız sınırı 60 km’dir. Şehirlerarası çift yönlü karayollarında hız sınırı 50 km’dir. Soruda şehirlerarası bölünmüş kara yolundaki hız sınırını sorduğu için cevap 60 km oluyor.

K Kitapçığı 49. Soru (2 doğru cevabı var)

Sürücüler, beden dilini ve konuşma üslubunu da dikkate alarak trafik adabı açısından başarılı iletişim kurma becerilerini geliştirmek için aşağıdakilerden hangisini yapmalıdır?

  • A) İnsanların değişebildiğine inanmalıdır.
  • B) Dinlerken aynı zamanda değerlendirme eğiliminde olmalıdır.
  • C) Karşısındakinin kişiliğini sevmediğinde zihnini ona kapatmalıdır.
  • D) Tek bir olayın, birini anlamak için yeterli bir örnek olduğunu düşünmelidir.

Bu sorunun bana göre 2 cevabı var.

1. doğru cevabı A şıkkı. Siz karşınızdaki insanın beden dili ve konuşma üslubunuzdan etkilenip tavrını değiştirebileceğine inanırsanız gergin anlarda onunla sözlü ve işitsel iletişim kurarak gergin havayı değiştirmeye çalışırsınız aksi durumda kaba kuvvete başvurursunuz. Dolayısı ile başarılı bir iletişim için karşınızdakinin değişebileceğine inanmanız şart.

2. doğru cevabı B şıkkı. Trafikteki gergin anlarda karşıdaki sürücünün söylediklerini değerlendirme eğiliminde değilseniz onu anlamanız mümkün değildir. Onun söyledikleri bir kulağınızdan girip diğerinden çıkacak, karşı tarafı anlamadan kendinizi haklı göreceksiniz ve şiddet tırmanacaktır. Dolayısı ile başarılı iletişim için karşınızdaki kişiyi dinlerken aynı zamanda söylediklerini de değerlendirme eğiliminde olmalısınız.

Trafik adabındaki başarılı iletişim sorusunun 2 cevabı vardır ve her iki seçeneği işaretleyen kursiyerlerin cevapları doğru kabul edilmelidir.

Bunlarda ilginizi çekebilir

10 Şubat 2018 Çıkmış Ehliyet Sınav Soruları

10 Şubat 2018 tarihinde sorulan 50 adet ehliyet sınav sorularını aşağıda bulabilirsiniz.  Bu sınavda sorulan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir